Wykłady Otwarte

XII Studenckie Forum Jakości

Otwarte Wykłady | Piątek 01.12

Projekt PoMOST

Prof. dr hab. Joanna Wójcik

Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2016-2019 prodziekan ds. studenckich na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Od 2013 roku ekspertka Polskiej Komisji Akredytacyjnej.  

Wykład będzie dotyczył Programu PoMost. 12 października 2023 roku osiem publicznych uczelni w Poznaniu podpisało wyjątkowe porozumienie w sprawie programu PoMost, który umożliwić ma studentom i studentkom realizację wybranego przedmiotu na innej uczelni. Podczas wykładu przedstawiona zostanie idea programu, jego znaczenie dla integracji środowiska akademickiego Poznania oraz zasady tej inicjatywy. 

Zarządzanie wiedzą w szkolnictwie wyższym

prof. dr hab. Jan Fazlagić

Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ekspert od zarządzania wiedzą, edukacji, innowacyjności oraz zarządzania kapitałem intelektualnym a także samorządu terytorialnego. Jeden z prekursorów Knowledge Management w Polsce. Uczestniczył w pracach nad ustawę o szkolnictwie wyższym w ramach Instytutu Allerhanda. W latach 2018-2020 Przewodniczący Rady Programowej Akademii Menedżera Innowacji przy PARP. Jest głównym autorem Strategii Miasta Poznania 2020+ oraz Strategii Oświatowej Miasta Poznania. Szkoleniowiec i konsultant, zrealizował kilkadziesiąt projektów naukowych i wdrożeniowych w Polsce i zagranicą z zakresu edukacji, innowacji społecznych, transferu wiedzy, przedsiębiorczości oraz edukacji ekologicznej oraz wiele więcej. 

Podczas swojego wystąpienia poruszy takie zagadnienia jak:
– Historia zarządzania wiedzą 
– Początki zażądania wiedzą w Polsce 
– Diagnoza spadku zainteresowania ZW 
– Zarzadzanie wiedzą w kontekście zarządzania w szkołach wyższych 

Edukacja na kierunkach medycznych – perspektywy, wyzwania, odpowiedzialność za jakość kształcenia

prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka

Prorektor ds. Dydaktyki oraz kierowniczka Katedry i Zakładu Biologii Komórki Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, polska internistka, profesor doktor habilitowana nauk medycznych a także członkini Komisji Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w biologii komórki, chorobach wewnętrznych, seminologii i andrologii.

System opieki zdrowotnej pilnie potrzebuje nowych kadr medycznych. Czy zwiększenie liczby osób wykonujących zawody medyczne, powinien być osiągany przez bardzo szybkie zwiększenie uczelni, które zyskały uprawnienia do kształcenia studentów w tych zawodach. Otwierania kierunków lekarskich przez uczelnie niemedyczne. Odpowiedzialność za jakość kształcenia stawia wymogi w zakresie infrastruktury dydaktycznej i kadrowej. Jaka ona powinna być? Jaka powinna być nowoczesna edukacja medyczna?

Jakość Kształcenia Uniwersyteckiego: Wyzwania i Nowe Perspektywy

Marek Banaszak, Aleksander Olejniczak

Marek Banaszak – Manager, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył również m. in. studia podyplomowe Akademia Trenera, Zarządzanie projektami oraz managerskie studia Master of Business Administration. Od zawsze stara się łączyć świat akademicki z biznesem aktualnie jako Dyrektor ds. Rozwoju Projektów w PRAVNA Group. Od 2016 roku był związany z uczelniami wyższymi w Poznaniu. W latach 2016-2018 na WSE UAM pełnił funkcję koordynatora ds. Współpracy dydaktycznej. W latach 2017-2021 w Collegium Da Vinci w Poznaniu pełnił funkcję Pełnomocnika Dziekana, następnie Kierownika Katedry Edukacji i Nowych Mediów – kierując zespołami projektującymi we współpracy z biznesem innowacyjne i nagradzane kierunki studiów o profilu praktycznym, m. in.: Data Science, Marketing internetowy czy Kreatywna Produkcja Wideo. 

Aleksander Olejniczak – wieloletni samorządowiec na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, był członkiem Rady Wydziału Teologicznego w latach 2016-2019, a w latach 2018-2019 pełnił funkcję Przewodniczącego tego wydziału. Ponadto angażował się w pracę w Komisji Jakości Kształcenia w latach 2016 – 2020 oraz pełnił rolę Przewodniczącego komisji Projektowej w Parlamencie Samorządu Studentów w latach 2018-2019.  Obecnie pełniący rolę Specjalisty ds. Employer Brandingu w firmie PRAVA Group, pozwala mu realizować to misję połączenia świata akademickiego i daje możliwości poszukiwania nowych rozwiązań skierowanych do studentów w kształtowaniu ich ścieżki kariery. Nie pierwszy raz wystąpi podczas SFJ, gdyż miał już okazję poprowadzić warsztat o roli Działu Współpracy z Zagranicą, promując procesy umiędzynarodowienia i programy wymian.  

Podczas swojego wystąpienia poruszą takie zagadnienia jak: 
–  Diagnoza potrzeb rynku pracy a kształtowanie programów kształcenia 
–  Rola efektów kształcenia w kontekście rozwoju kultury jakości w szkolnictwie wyższym 
–  Praktyczne aspekty oceny efektywności jakościowego kształcenia na uniwersytetach